27.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika pro rodinnou farmu

Vybírat novou zemědělskou techniku je vždy zodpovědný úkol, protože jde o nemalou investici a zvolený stroj musí sloužit dlouhou řadu let. Na rodinném statku Radešínek vybírali nedávno nový radličkový kypřič a secí stroj. Vliv na konečné rozhodnutí měly kromě průzkumu trhu především vlastní zkušenosti a reference okolních zemědělců.

Rodinná farma Radešínek se nachází v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. Hospodaří na ní Miroslav Novák se synovcem Antonínem Štěpanovským. K farmě patří  40 ha vlastní a 60 ha pronajaté zemědělské půdy. Živočišná výroba je zaměřena na výkrm býků, v rostlinné výrobě farmáři pěstují  tradiční plodiny, z obilnin jsou to pšenice a ječmen, které doplňuje hrách, cukrovka a vojtěška pro potřeby živočišné výroby. 

Obměna zastaralé techniky

V Radešínku nedostatkem strojů netrpí. Problémem však dlouhá léta byla zastaralá technika, malý pracovní záběr strojů, nevhodná konstrukce a z toho vyplývající nekvalitní práce. Podnětem k postupné obnově strojního parku byl nákup nového traktoru John Deere 6175 M, který byl prodejcem dodán v říjnu loňského roku. Nový traktor tak při většině činností na statku nahradil dnes již historické traktory Zetor. Po nákupu traktoru nastal čas na obměnu závěsné techniky. Jako první byl vybrán nový univerzální radličkový kypřič a secí stroj. Oba jsou od stejného výrobce, německé firmy Köckerling. Volba padla na radličkový kypřič Trio a secí stroj Ultima CS. 

Více v 9. čísle Farmáře.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down