Tisíce diváků na letišti v Kameni

Takové množství diváků, jaké se nedávno sešlo na bývalém letišti v Kameni, kde se konal Den zemědělce, by potěšilo každého pořadatele odborné akce. Desítky vystavovatelů se stovkami strojů přilákaly tisíce zájemců o nejnovější techniku na sklizeň a odvoz píce. Praktické ukázky a stroje v akci patřily k tomu nejzajímavějšímu.

Vracíme se k největší zemědělské akci tohoto roku, která se konala na bývalém letišti v Kameni a byla věnovaná sklizni pícnin ve všech pracovních operacích. Dnes si představíme další vystavovatele, kteří vážili cestu do Kamene, aby představili svůj sortiment techniky.
Podívejme se na zkušební pozemky, jaké stroje soutěžily o přízeň diváků.

AGRO-partner, s. r. o. Od Pacova přijel výhradní dovozce techniky Lely do České republiky. Aktivně předvedl tři stroje – čelně a vzadu bočně nesenou žací lišta Splendimo, obraceč a shrnovač píce. Rotační žací lišta se záběrem 3,2 m je opatřena kondicionérem. Je velice lehká a nezatěžuje tak hydrauliku traktoru. Nože na oválných nosičích se velice snadno mění. Druhým předvedeným strojem byl obraceč Lotus 1020 s patentovaným tvarem prstů (1) a na závěr se představil dvourotorový shrnovač Hibiscus 855 CD.

Agrotec, a. s. Na ploše tohoto prodejce z Hustopečí u Brna byl představen základní průřez technikou pro sklizeň pícnin značek New Holland a Kuhn. Diskový žací stroj Kuhn GMD 3110 se záběrem tři metry vyniká robustní konstrukcí a hydropneumatickým odpružením celého žacího ústrojí (2). Druhou představenou byla bočně nesená žací lišta Kuhn FC 283 GII s kondicionérem. Obraceče píce značky Kuhn se na náš trh dodávají nejčastěji s pracovními záběry od 4,5 do 8,5 metru. Jednotlivé rotory nezávisle kopírují terén a velmi dobře obracejí posečenou hmotu, což předvedly i v polní ukázce. Logicky ještě následovala ukázka práce shrnovače stejné značky a na závěr pak předjela souprava traktoru New Holland TS 135A a lisu s aktivním řezáním New Holland BR 6090 s pevnou lisovací komorou a šířkou sběracího ústrojí 2,2 metru.

Arbo, spol. s r. o., Klatovy Tato firma představila německé stroje Strautmann (3). Výrobce nabízí krmné míchací vozy a dopravní techniku. Senážovací vozy Vitesse mají objem od 20 do 45 m3. Vyšší řadou je Super Vitesse opět s objemy od 20 do 45 m3, kterou lze využít pro seno a slámu. Nástavbu vozů Strautmann lze použít i pro odvoz materiálu od řezačky a znásobit tak využitelnost stroje. K vidění byl i zástupce univerzálních rozmetadel Strautmann VS. Míchací krmné vozy byly vystaveny jak v taženém provedení s horizontální i vertikální osou rotace, tak i ve špičkové samochodné verzi se zabudovanou dálkovou diagnostikou.

Australia export-import, s. r. o. Ke zpestření expozice zemědělské techniky přispěla tato firma svými užitkovými čtyřkolkami EMU alltrack (4). Všechny modely jsou homologované a opatřené SPZ. Do výbavy patří uzávěrka na přední nápravě, tažné zařízení, hliníková kola, čelní navijáky, u některých typů pak čelní sklo, střecha, sklápěcí korba či zařízení na sypání soli. Lze je tak využít i při úklidu obcí, třeba se smetákem nebo radlicí. Nic však nebrání jejich využití i pro volný čas. Nejsilnějším modelem je EMU alltrack 700. Jeden EMU alltrack Vario 500 byl i hodnotnou hlavní cenou v tombole.

BISO Schrattenecker, s. r. o.
Společnost je především specialistou na sklízecí mlátičky a příslušenství k nim. Do Kamene však přivezla žluté traktory BISO X80 a X90 ve dvou výkonových řadách 80 a 90 koní. Tyto traktory byly agregovány s žacími lištami ELHO NM 240 H a lisem Lely Welger (5).

Cime, s. r. o. Expozice zahrnovala tradičně nabídku nakladačů značky Merlo. Za zmínku stojí i příkopové rameno s žací hlavou Ferri (6). Tento italský výrobce se specializuje na hydraulicky ovládané příkopové stroje. Tyto stroje se vyrábějí ve čtyřech konstrukčních řadách pro traktory s výkonem od 20 až po profi stroje se 160 k, nebo speciální komunální nosiče. Dalšími výrobky jsou mulčovače se zadní, čelní nebo boční agregací.

P & L, spol. s r. o. Firma P & L má již na našem trhu téměř dvacetiletou tradici. V oblasti pícnin nabídla žací stroje ELHO v neseném provedení se záběry 3,2 a 2,4 metru. Shrnovač ELHO V-Twin 700 se může pochlubit originálním systémem nahrabování pomocí horizontálních rotorů. Předností je velice šetrné zacházení s materiálem a rovnoměrný řádek. Z další vystavené techniky jmenujme lisy Lely Welger s pevnou či variabilní lisovací komorou. Nechyběla ani dopravní technika Bergmann s velkoobjemovým vozem s kapacitou až 65 m3 hmoty (7) a senážovacím vozem Shuttle s objemem 44 m3.

Phoenix-Zeppelin, spol. s r. o. Společnost PZ sice aktivně své stroje nepředváděla, nicméně na výstavní ploše představila všechny tři výkonové řady traktorů. Čtyřstovková řada byla zastoupena modelem Challenger MT 465 B s čelním nakladačem a příkopovým ramenem, vyšší řada pak traktory Challenger MT 545 B a silnějším 180 koňovým modelem s Variem MT 575 B agregovaným s devítimetrovou žací kombinací Krone (8). Výkonem 300 k se mohl pochlubit Challenger MT 665 B zapojený do lisu na hranaté balíky Challenger LB 34 B Cutter.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *