Traktory a sklizeň píce

Sklizeň píce s sebou přináší využití kolových zemědělských traktorů snad všech výkonových tříd. Uplatňují se jak základní modely výkonové kategorie 44 až 74 kW (60 až 100 k), tak modely nejvyšších kategorií od 184 do 221 kW (250 až 300 k). Je to dáno velice rozmanitým sledem operací, které jsou se sklizní pícnin spojené. Velmi záleží na velikosti sklízených ploch a celkových požadavcích na výkon dané technologické linky.

Volba vhodných trakčních prostředků také závisí na volbě technologie, neboť jiné výkonové spektrum budeme požadovat v případě sklizně zavadlé hmoty svinovacími lisy a jiné výkonové požadavky připadají v úvahu při skladování hmoty ve velkokapacitních silážních žlabech.
Při výběru vhodné technologie také dochází ke kombinování různých výkonových kategorií, a to zejména v rámci sestavování sklizňových linek pro dosahování vysoké plošné výkonnosti. Jiné požadavky na příkon jsou spojeny s využitím žacích kombinací o záběrech 9 m a výše a jiné výkonové požadavky jsou spojeny s nasazením obracečů o záběrech nad 10 m či čtyřrotorových shrnovačů se záběrem nad 12 m, které představují součásti takto sestavených sklizňových řetězců. A v neposlední řadě hraje významnou roli také pojetí konstrukce trakčního prostředku jako takového, neboť se často setkáváme se situací, kdy se využívají trakční prostředky s vyšším výkonem, než je požadován. Je to často proto, že traktory o výkonu okolo 81 kW (110 k) nabízejí jinou míru komfortu v podobě odpružené přední nápravy a kabiny než modely o výkonu okolo 59 kW (80 k).*

Ing. Filip Javorek

Celý článek vychází v březnovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *