14.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Travní porosty vyžadují také péči

Špičkový chov vyžaduje špičkové krmivo. Uvědomuje si to i chovatel masného skotu Eduard Kraml ze Stach na Prachaticku. Proto věnuje travním porostům maximální péči. Pomocníkem při pravidelné údržbě a obnově luk jsou mu luční brány Köckerling Grasmaster 600.

Biofarma Stachy se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Prachatice. Hospodaří zde ekologický zemědělec Eduard Kraml, který v prostředí rodinného statku vyrůstal od narození.

S francouzským původem

„Farmu jsem začal stavět na zelené louce a zcela bez dotací. V roce 1994 jsem ve spolupráci s Výzkumným ústavem pro chov skotu Rapotín, s. r. o., ve Francii nakoupil plemenné stádo masného skotu plemene salers. Toto odolné plemeno je do tvrdých šumavských podmínek velmi vhodné. Učil jsem se ve Francii, v kolébce chovu plemene salers, kam jsem cestoval každý rok,“ vzpomíná chovatel, který před šestnácti lety přešel na ekologický režim hospodaření. A stejně jako rostl chov, zvětšovala se i výměra půdy. K původním 17 ha Eduard Kraml postupně kupoval a pronajímal další pozemky, a tak dnes hospodaří na 110 ha zemědělské půdy, z nichž je 107 ha trvalých travních porostů a pouhé tři hektary orné půdy, na nichž pěstuje krmné obilniny – oves, ječmen a tritikale. V současné době je v pastevním chovu 90 až 100 kusů včetně telat.

Hledání vhodné techniky

Hlavním cílem Eduarda Kramla bylo vybudovat u nás úspěšný chov. To se mu podařilo. Za úspěchem však nestojí pouze kvalitní plemenný materiál, ale také kvalitní krmivo. Aby bylo kvalitní, a aby ho byl také dostatek, je nutné pečovat o travní porosty a být vybaven vhodnou technikou. „Pokud chceme mít kvalitní seno a senáž, je třeba věnovat travním porostům patřičnou péči. Po převzetí každého pozemku následuje orba, sběr kamene a osev. To však nestačí. Každý travní porost začne po letech degradovat. Když přišla suchá léta, silně jsme to pocítili. Zejména třetí suchý rok byl katastrofální. Skot neměl v srpnu co pást, krávy neměly mléko, telata nerostla. To byl rozhodující impuls ještě zvýšit péči o travní porosty. Začal jsem proto hledat vhodnou techniku na internetu i na výstavách,“ vysvětluje farmář. Kýžený výsledek nakonec přinesla spolupráce se společností P&L, spol. s r. o., která na farmu do Stach zapůjčila šestimetrové luční brány Köckerling Grasmaster 600. „Tento stroj umožňuje prodloužit životnost porostů. Jednou z jeho největších předností je možnost plynule nastavovat přítlak prstů podle tvrdosti povrchu půdy. Problém bránám nečiní ani extrémně proschlá vrchní krusta. Při rychlosti 8 až 9 km/h dochází k rozkmitání jednotlivých prstů, které perfektně připraví povrch půdy pro následnou operaci,“ popisuje přednosti stroje Eduard Kraml. Ten si brány půjčil poprvé v roce 2018, podruhé v roce 2019 a následně si je koupil.*

Více v 10. čísle Farmáře.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down