30.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Dublovicích fandí a věří robotům

V ZS Dublovice a. s. zajišťovaly krmení zvířat dlouhá léta míchací krmné vozy, nejdříve tažené, později samojízdné. Od roku 2020 společnost přechází na robotické krmení. Po více než dvou letech velmi dobrých zkušeností s první instalací krmného automatu, bude projekt v letošním roce rozšířen do dalších stájí.

 Zemědělský podnik ZS Dublovice a. s., sídlící nedaleko Sedlčan v okrese Příbram, hospodaří  na 2800 ha zemědělské půdy, z nichž je 2000 ha orné půdy a 800 ha trvalých travních porostů. Rostlinná výroba je zaměřena na zajištění krmivové základny pro chov skotu, v živočišné výrobě se společnost specializuje na chov mléčného skotu plemene české strakaté s uzavřeným obratem stáda. Na farmě Dublovice je ustájeno celkem 1100 kusů, z toho 580 dojnic (5 % je zastoupeno holštýnským plemenem), na farmě Příčovy chovají 200 býků ve výkrmu. Zemědělskou výrobu doplňuje výroba elektrické energie v bioplynové stanici o výkonu 2 MW a dále společnost provozuje fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 265 kWp v obci Drevníky.

Systém krmení

Až do podzimu roku 2020 zajišťovaly krmení v Dublovicích tažené a později samojízdné míchací krmné vozy. „Hlavním impulzem, který nás přinutil hledat jiné řešení byl jednak problém s pracovními silami v zemědělství, dále spolehlivost robotického krmení i nižší provozní náklady,“ vysvětluje důvody pro přechod na jinou technologii krmení zootechnik a výživář David Burian. 

Zavedení nové technologie

V areálu živočišné výroby Dublovice je velkokapacitní stáj – odchovna mladého skotu s kapacitou 560 kusů se dvěma chodbami a tři další stáje – nová hala pro 330 kusů dojnic, stáj pro 100 kusů dojnic a stáj pro 150 kusů suchostojných dojnic s rozdojem a porodnou. V první etapě společnost AGETE s. r. o. v roce 2020 nainstalovala systém robotického krmení Trioliet do odchovny (bývalého VKK). „Nová technologie si vyžádala minimální stavební úpravy. Pod strop stáje byla na stávající konstrukci zavěšena napájecí trolej a do zastřešené přípravny byla integrována krmná kuchyně, do níž je přístup z venkovní plochy pro doplňování zásobníků,“ konstatuje zootechnik.  

Robot

V Dublovicích zajišťuje krmení robot Triomatic WP 2-300 s vanou o objemu 3 m3, osazenou dvěma vertikálními míchacími šneky a vlastním vážicím zařízením. Pojezd zajišťují čtyři kola, dvě hnaná a dvě opěrná. Robot je naváděn a napájen zavěšenou vodicí a napájecí lištou – trolejí a poháněn elektromotory ovládanými frekvenčními měniči. Nadstandardně je vybaven funkcí OFF-Set, umožňující jízdu mimo osu troleje, až jeden metr vlevo i vpravo a obsluhovat krmné chodby až do šíře 5 m. Krmivo zakládá vpravo nebo vlevo příčný pásový dopravník. Robot zajišťuje i přihrnování krmiva.  

Druhá fáze

V současné době se již připravuje druhá etapa přechodu na robotické krmení. Technologie Trioliet bude instalována i do zbývajících čtyř stájí, v nichž je ustájeno 580 dojnic. V tomto případě budou stáje obsluhovat dva roboty Triomatic HP 2-300 zavěšené na ocelové nosné konstrukci. Tento systém pojezdu byl zvolen s ohledem na zimní provoz s přejezdy mezi stájemi a skutečnost, že jsou stáje v dolní části farmy navíc ve svahu (zavěšeného robota lze provozovat až ve 14% stoupání). Roboty bude doplňovat opět krmná kuchyň Triomatic T30 s šesti velkými zásobníky, třemi menšími na mláto, CCM a lepek a třemi zásobníky na minerálky. Vedle této kuchyně jsou nainstalována čtyři sila na směsi. Poté již bude samojízdný míchací krmný vůz plnit pouze roli záložní techniky. Do budoucna není problém systém kdykoliv doplnit například o dávkování melasy nebo vody.

Více v 3. čísle Farmáře.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down