V Hostouni vsadili na modrou

V západní části Plzeňského kraje, v obci Hostouň, hospodaří Václav Konopík se svým synem. Svoji farmu specializovali na chov mléčného skotu holštýnského plemene. V živočišné i rostlinné výrobě hospodáři využívají moderní výkonnou techniku, jež jim umožní provozovat zemědělskou výrobu na vysoké úrovni a s minimem zaměstnanců.

Soukromě hospodařící rolník Václav Konopík starší z Hostouně v okrese Domažlice v Plzeňském kraji je farmářem od narození. Už na rodném listě má napsáno – narozen na farmě. S první zemědělskou technikou se seznamoval ve věku, kdy jiné děti honily venku káču. „V sedmi letech jsem už věděl, jaké to je řídit malý Zetor,“ říká úvodem hospodář z rodinné společnosti AGROFARM Konopík a syn s. r. o. Rodiče Václava Konopíka staršího pracovali na státním statku, a tak nebylo překvapením, že se v Sušici vyučil opravářem zemědělských strojů. Na státním statku poté pracoval až do roku 1991, kdy se osamostatnil a založil svoji farmu. Dnes hospodaří se svým synem Václavem, který má k zemědělské technice od raného mládí stejně blízký vztah. Proto také vystudoval Mechanizační fakultu na Vysoké škole zemědělské v Praze-Suchdole.

S Allrounderem od roku 2012

Konopíkovi se při zpracování půdy dlouho potýkali s problémem kvality předseťové přípravy a především s možností co nejdříve na jaře upravit hrubou brázdu, otevřít půdu a připravit ji pro následné setí. Na jaře roku 2012 proto oslovili společnost Newia s. r. o. ze Staňkova a ta jim poskytla na zkoušku předseťový radličkový kombinátor Allrounder 600 profiline s pracovním záběrem šest metrů. „Allrounder jsme si vyzkoušeli, a když se ozvali z Newie, kdy jej vrátíme, oznámili jsme jim, že u nás již zůstane,“ vzpomíná Václav Konopík starší.

Nová kvalita setí

Předseťovou přípravu půdy Konopíkovi vyřešili kombinátorem Allrounder, následně však bylo třeba vyřešit i vlastní setí. Léty používání opotřebovaný šestimetrový secí stroj již nesplňoval požadavky na kvalitní setí. A tak na jaře loňského roku opět oslovili společnost Newia s. r. o. a ta jim zapůjčila secí stroj Köckerling Vitu 600 s pracovním záběrem šest metrů.*

Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Plzeňskému kraji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *