21.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Kramolíně věří české značce

Výběru nového postřikovače je třeba věnovat patřičnou pozornost, protože patří mezi nejvytíženější techniku jak ve velkém zemědělském podniku, tak i na menším statku. Musí být výkonný a spolehlivý, ale musí také splňovat přísná kritéria na kvalitu postřiku.

Rodina Kourkových z Kramolína hospodaří na 56 ha zemědělské půdy, z nichž je 40 ha orné půdy a 16 ha trvalých travních porostů. Otec má na starosti živočišnou výrobu, syn Antonín rostlinnou výrobu, matka vede účetnictví a syn Pavel vypomáhá v případě potřeby.

Dlouhá léta bylo vybavení statku zemědělskými stroji skromné. „Technika se neinovovala. Práce na statku zajišťoval starší traktor Zetor a zastaralé stroje. Ještě v roce 2014 jsme sklízeli šestnáct hektarů luk bubnovým žacím strojem ŽTR 165,“ vzpomíná Antonín Kourek. Po předání statku mladším generacím se situace změnila. Při nákupu nových strojů hospodáři využili možnost čerpání dotací. Na statku tak dnes pracuje moderní a výkonná technika, kterou tvoří velmi dobře vybavený traktor prémiové značky, lis, samonakládací balička, podrývák, dopravní technika či manipulátor. Zatím poslední investicí je nový tažený postřikovač NAPA tuzemského výrobce, společnosti AGRIO MZS s. r. o., který pracuje v Kramolíně od letošního jara. NAPA 3924 má odpruženou a hydraulicky řiditelnou nápravu (systém s gyroskopem) a na rámu umístěnou laminátovou nádrž o objemu 3900 l s elektronickým vodoznakem. Postřikovací ramena o záběru 24/18 m jsou rozdělena na 18 sekcí vypínaných prostřednictvím GPS a vybavena čtyřnásobnými držáky trysek Selejet osazenými třemi tryskami TurboDrop HiSpeed a jednou na DAM. Pro ještě lepší využití systému Selejet budou na statku trysku na DAM kombinovat se čtvrtou štěrbinovou tryskou, čímž zlepší kapkové spektrum a dosáhnou většího rozsahu. Systém ultrazvukových čidel DISTANCE-Control TOP zajišťuje kopírování terénu i při nízké výšce ramen nad porostem. Práci v noci umožňuje LED osvětlení. Pro plnění je NAPA vybavena přední dvoucoulovou a zadní třícoulovou armaturou. „Tento systém nám vyhovuje, při plnění si mohu vpředu míchat přípravky a s obsluhou cisterny zajišťující plnění postřikovače vodou si nepřekážíme,“ pochvaluje si Antonín Kourek. Další výbavu tvoří Ekomixér Comfort Fill umožňující připojení adaptéru easyFlow pro bezodkapové nalévání koncentrovaných přípravků do postřikovače. Postřikovač je propojen s traktorem ISOBUS připojením a využívá monitor traktoru, na němž může obsluha dálkově ovládat pracovní funkce postřikovače. NAPA je osazena největšími nabízenými koly o rozměru 380/85R52, zlepšujícími průchodnost v těžkém terénu a snižujícími zatížení podložky (kvůli ošetřování brambor nemůže být postřikovač vybaven širšími pneumatikami).*

Více v říjnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down