17.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Maršově věří francouzské technice

Na farmě v jihomoravském Maršově vsadili před lety na stroje francouzské značky Kuhn a nemají důvod ji měnit. Technika na sklizeň píce i stroje pracující v živočišné výrobě jsou spolehlivé a odvádějí kvalitní práci. A když již nevyhovují, nahradí je výkonnější modely ze stejné stáje.

Farmářka Petra Matoušková se svým manželem Františkem hospodaří v obci Maršov, ležící v okrese Brno-venkov, v Jihomoravském kraji. František má zemědělské kořeny. Hospodařili jeho předkové a v rodinné tradici pokračuje i jeho bratr. František Matoušek je vyučený řezník a dodnes pracuje v oboru. Že bude také jeho rodina hospodařit, se dohodl se svojí manželkou Petrou ještě v době, kdy byla na mateřské dovolené. Od roku 2014 je Petra soukromě hospodařící zemědělkou. Manžel František se rodinné farmě věnuje ve svém volném čase.

Technika je velký pomocník

František Matoušek si ještě velmi dobře pamatuje léta, kdy řadu fyzicky náročných činností na farmě vykonával ručně, navíc po fyzicky náročném zaměstnání. Dnes se občas diví, jak to mohl tehdy zvládat. Prý to bylo soustavným tréninkem, říká s úsměvem. S tím, jak se zvětšovala výměra, bylo ale jasné, že je třeba vybavit farmu potřebnou technikou. Nejdříve si Matouškovi koupili starší žací stroje Kuhn – čelní žací lištu GMD 802 F a vzadu bočně nesenou lištu, která dnes již na farmě není. To bylo první seznámení s technikou francouzského výrobce Kuhn. Ale zdaleka ne poslední.

Téměř dvorní dodavatel

K prvnímu kontaktu farmářů se zástupcem společnosti AGROCENTRUM ZS, s. r. o., ze Stránecké Zhoře došlo v roce 2014 na výstavě v Radešínské Svratce. První nákup techniky se uskutečnil o rok později a pak následovaly další. Matouškovi neměli v počátcích hospodaření o zemědělské technice velké znalosti, a tak když si z nabídky společnosti AGROCENTRUM ZS vybrali první stroje, byl to pro ně tak trochu krok do neznáma. Čas a zkušenosti z provozu však ukázaly, že to byla volba správná, o čemž svědčí řada následně objednaných strojů, mezi nimiž dominují stroje značky Kuhn (obchodník dodal na farmu ještě řadu dalších strojů, především manipulační a dopravní techniku).* 

Více v červnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down