21.03.2024 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Martínkovicích partnery nemění

Na farmě v Martínkovicích spolupracují při nákupu zemědělské techniky již dvacet let se společností AgroKonzulta Žamberk spol. s r. o. Prodejce za tuto dobu dodal již desítku strojů. Technika je výkonná a spolehlivá, a tak spolupráce bude jistě pokračovat i v příštích letech.

 Soukromý zemědělec Petr Žoček, absolvent mechanizačního oboru Střední zemědělské školy v Litomyšli, hospodaří na farmě v Martínkovicích, obci ležící nedaleko Broumova. „Otec získal v roce 1990 v rámci restitucí tři hektary, které se staly základem dnešního hospodářství,“ vzpomíná Petr Žoček a pokračuje: „Měli jsme jen starou třicítku Zetora, a tak to tehdy bylo tak akorát. K tomu devět krav na mléko, to byl náš začátek. V pozdějších letech se nám dařilo zvyšovat počet kusů skotu i výměru půdy. Mléko jsme vyráběli až do konce devadesátých let.“ Po skončení studií v polovině devadesátých let si Petr Žoček založil živnost a postupně od otce hospodářství převzal. Tehdy činila výměra zemědělské půdy přibližně 100 ha. V roce 1996 si pořídil novou sklízecí mlátičku a začal sklízet ve službě. K zásadnímu kroku se odhodlal na konci milénia, kdy ukončil výrobu mléka a přešel na pastevní chov masného skotu plemene aberdeen angus. V současné době Petr Žoček hospodaří na 380 ha orné půdy ležící v CHKO Broumovsko.

Léty prověřený partner

Při nákupu strojů Petr Žoček spolupracuje s několika prodejci, mezi nimiž má významné místo společnost AgroKonzulta Žamberk spol. s r. o. „Od roku 2000 neořu. Při přechodu na bezorebnou technologii jsem se od počátku zaměřil na stroje značky Horsch. Kolem roku 2000 jsem měl traktor Steyr o výkonu 160 k a tomu musela odpovídat velikost strojů,“ konstatuje farmář. V pozdějších letech se postupně zvyšoval výkon traktorů a s tím i pracovní záběr strojů. 

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Královéhradeckého kraje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down