01.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Varistar s. r. o. a její ucelená služba

Na výstavě Naše pole měla svůj stánek firma Varistar s. r. o., která se zabývá sběrem dat, jejich analýzou a následnou implementací do technologií precizního zemědělství. Neprodává primárně žádné stroje, nýbrž nabízí zemědělcům ucelenou službu, která má za cíl využití potenciálu každého kousku pozemku, při současné optimalizaci nákladů.  

Firma Varistar s. r. o. sbírá velké množství dat, která následně analyzuje a využívá pro své zákazníky, tak, aby v rostlinné výrobě byli schopni do každé části pozemku aplikovat optimální dávky hnojiva, osiva a pesticidů. To má významný vliv na nákladovost na jedné straně a na zvýšení výnosů na straně druhé.  Tyto technologie, v dnešní pro zemědělství složité ekonomické době, významně pomáhají zvyšovat zisk a kompenzovat ztráty, které přicházejí ze snížení dotací.

Komplexní služba

Pro tvorbu map relativního výnosového potenciálu společnost Varistar využívá komerční satelitní snímky s vysokým rozlišením, informace o bonitě půdy, modely reliéfu krajiny a zpracované půdní rozbory z laboratoří nebo AZZP.  Mapa relativního výnosového potenciálu je tedy vlastně model každého jednotlivého půdního bloku, který říká, kde jsou dlouhodobě vysokovýnosové nebo naopak nízkovýnosové zóny. Takto zpracovaná mapa je základním stavebním kamenem pro všechny variabilní aplikace a pro agronoma představuje nástroj, pomocí kterého může efektivně aplikovat jednotlivé vstupy, například hnojiva.

Přesnější data

Oproti konkurenci využívá Varistar k tvorbě map relativního výnosového potenciálu detailní satelitní snímky s rozlišením 3x3 m z konstelace PlanetScope, což znamená desetinásobně vyšší rozlišení než snímky ze satelitu Sentinel-2. K jejich analýze navíc používá technologie umělé inteligence.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down