Víc koní než na Velké pardubické

Nedlouho po skončení 119. Velké pardubické se na místním závodišti opět proháněli koně. Tentokrát však nejen živí, ale zejména ukrytí pod kapotami modrých strojů New Holland. Společnost Agrotec, a. s., na pardubickém závodišti pořádala opět po roce Velkou zemědělskou Agrotec, a. s. Pro všechny návštěvníky byla přichystána i jedna zajímavá novinka.

Pardubické závodiště se od rána plnilo příznivci zemědělské techniky a značky New Holland především. Těšili se na předvádění nové techniky v tomto atraktivním prostředí. Pořadatel pro všechny navíc připravil i zajímavý doprovodný program.

Letošní ročník zaměřen na modrou Společnost Agrotec, a. s., pojala letošní akci poněkud jinak než v loňském roce. Nepřivezla stroje z celého svého nabízeného sortimentu, ale zaměřila se na traktory New Holland s představením nového modelu se zcela novou převodovkou. Po úvodních slovech ředitele společnosti Ing. Martina Rady a předsedy představenstva Ing. Jaroslava Faltýnka se před tribunou vystřídaly všechny výkonové řady traktorů New Holland.
A jak je zvykem, od nejmenších po největší. Dlouhou cestu musely urazit traktory modelové řady Boomer. Tato novinka na evropském kontinentu se vyrábí v USA, kde je na trhu již řadu let. K dispozici je osm modelů s výkonem od 20 do 50 koní. Luxusní v této kategorii je nabídka převodovek, kdy lze volit mezi mechanickou, hydrostatickou nebo plynulou a též kabina, protože větší v této kategorii nenajdete. Svými rozměry a parametry je tento traktor předurčen pro práce v sadech a vinicích nebo v komunální sféře či při parkových úpravách zeleně. Z bohaté nabídky pořadatel vybral model 3040 s max. výkonem 41 koní.
Traktory se však neproháněly po závodišti samy, vždy s nimi byl agregován nějaký stroj.
Návštěvníci si prohlédli New Holland T3030 navržený pro provoz na menších farmách, pro specializované práce (zelenina) a pro práci v řádkových kulturách, jako jsou vinohrady, sady a lesní školky s neseným mulčovačem Kuhn VK 155, po kterém následoval traktor vhodný do sadů NH T4040 F s taženým rosičem Fructair s nádrží o objemu 1000 litrů. Větší NH T5060 s výkonem 106 k se předvedl rovnou dvakrát, jednou s čelním nakladačem a žací lištou Kuhn GMO 3110, podruhé s návěsným shrnovačem Kuhn GA 7501.
Traktory řady T6000 mají výkon od 100 do 141 koní. Jsou vybaveny aktivací pohonu všech kol, klimatizací a EDC. Přední náprava Super Steer zajistí otáčení na malém poloměru. V Pardubicích se z široké nabídky představil NH T6020 Plus o výkonu 112 k s lisem NH BR 7070 a silnější NH T 6050 Plus, jehož maximální výkon dosahuje 126 k společně s rozmetadlem Kuhn Axis 20.1.
Přes 230 koní činí maximální výkon s navýšením u modelu NH T7040, který již zvládá i těžké polní práce. Pro demonstraci mu dělal společnost sedmiradličný pluh Kuhn Vari-Timer.
Nejsilnější modelová řada traktorů New Holland již překračuje svým výkonem 350 koní. V prostorné a pohodlné kabině je k dispozici přehledný monitor IntelliView II, který umožňuje rychlý a snadný přístup k automatickým funkcím a nastaveným hodnotám traktoru. Standardní převodovku 18 x 4 Ultra Command plně řazenou pod zatížením lze používat pro práci s automatickými režimy (Pole a Doprava). Automatický režim pro práci v poli je možné spojit se souvraťovým systémem (HTS). Pořadatelé pro tento den zvolili model NH T8020 v kombinaci se secí kombinací Kuhn Moduliner ML2800. Před vrcholem programu ještě ukázala všem své ladné tvary sklízecí mlátička NH CR9080.

Hřeb programu
Před vyvrcholením akce si dali diváci malou přestávku vyplněnou vystoupením malých mažoretek, jak jinak v modrých barvách, které po celé dopoledne na závodišti dominovaly. A pak již následovalo slavnostní představení Traktoru roku 2010 – New Holland T7070 Auto Command.
Tento traktor navazuje na řadu T7000 s převodovkou Power Comand. Ta byla v roce 2008 též oceněna titulem Traktor roku. Nová modelová řada Auto Command se pyšní bezstupňovou převodovkou CVT (Continously Variable Transmission). Stroj s ní plynule zrychluje z 0 na 50 km/h (ve státech, kde to vyhláška nepovoluje pouze na 40 km/h) bez řazení převodových stupňů. Auto Command umožňuje pracovat v manuálním a automatickém režimu nebo v režimu tempomatu.
Na rozdíl od některých konkurenčních systémů nevyužívá v takové míře hydraulický převod, ale dokonaleji využívá mechanické převody. Důsledkem jsou menší ztráty energie. Převodovka je tak schopna zvládnout i náročné polní práce v příznivém režimu spotřeby. Obsluha si může zvolit správnou kombinaci spolupráce mezi převodovkou a motorem pro náročné polní práce nebo pro podmítku či dopravní úkoly. Funkce Aktive Stop Star je určena pro bezpečný rozjezd traktoru s připojenou technikou v kopci.
Další výraznou inovací této řady je multifunkční páka, vycházející z páky používané ve sklízecí řezačce NH FR9000, a loketní opěrka SideWinderIITM . Na té najdeme dotykovou obrazovku, postranní panel, joystick a myšku. Traktory New Holland nové řady disponují jmenovitým výkonem 225 k, maximální výkon má hodnotu 250 koní. Zesílená přední i zadní náprava a maximální nosnost 13 000 kg činí z NH T7070 Auto Command ideální stroj pro těžkou zemědělskou dopravu. Mezi největší přednosti nového traktoru patří jednoduché intuitivní ovládání a vysoká výkonnost, která však není vykoupena vysokou spotřebou paliva.

Doprovodný program
Posíleni vydatným občerstvením si zájemci vyzkoušeli nový traktor přímo v areálu závodiště. Pro porovnání kvalit této novinky byl k dispozici i zástupce starší modelové řady 7040 s mechanickou převodovkou Power Command. A, aby nebylo těch železných koní příliš, vystřídali je na chvíli i ti živí v ukázce drezury. Součástí slunečného dne bylo i Mistrovství České republiky v kombinované soutěži jednospřeží, uspořádané Svazem chovatelů chladnokrevných koní. Soutěžící se utkali v ovladatelnosti v kládě a těžkém tahu.

Klíčové informace:
• Na závodišti Velké pardubické se konal již druhý ročník Velké zemědělské Agrotec.
• Zástupce všech výkonových řad traktorů New Holland doplnila novinka – New Holland T7070 Auto Command.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *