No ACF gallery field data found
08.12.2022 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vybrané prvky samojízdných řezaček

Samojízdné sklízecí řezačky dominují sklizni silážní kukuřice snad ve všech vyspělých zemích. Někteří tradiční výrobci tažených modelů od této techniky ustupují a soustředí se především na vývoj a výrobu samojízdných strojů.

V nabídce některých výrobců najdeme pouze jeden či dva typy řezaček, portfolio většiny ostatních zahrnuje obvykle pět až dvanáct modelů. Ti, kteří nabízejí deset a více typů řezaček, je dále obvykle rozdělují do dvou výrobních řad. To v praxi znamená nabídku řezaček pro menší a středně velké farmy na straně jedné a modely pro velké zemědělské podniky a poskytovatele služeb na straně druhé. Při sklizni se zpravidla využívají plošné adaptéry, které umožňují sklizeň celých rostlin nezávisle na rozteči a směru řádků. Některé adaptéry využijeme rovněž ke sklizni obilnin na hmotu. Důležitým faktorem je možnost narušení strniště. Pracovní orgány mohou být opatřeny segmenty zajišťujícími roztřepení stébel na strništi nebo přídavnými drticími rotory se svislou osou rotace.

 Výkon pohonných agregátů

Základním výkonovým parametrem sklízecích řezaček jsou použité pohonné jednotky, kterými jsou přeplňované vznětové agregáty s různým výkonem, počtem válců a zdvihovým objemem. 

Kanál řezačky

Srdcem každé sklízecí řezačky je tzv. kanál, který zahrnuje především bubnové řezací ústrojí, dále válce pro drcení kukuřičného zrna a metač, jehož úkolem je urychlování toku materiálu metacím komínem. Vlastnímu kanálu řezačky předchází válcové vkládací ústrojí, které je určeno ke stlačení materiálu před vstupem do pracovního prostoru řezacího bubnu. Jeho další funkce spočívá v nastavení délky řezanky, přičemž platí, že čím nižší otáčky vkládacího ústrojí zvolíme, tím kratší délky řezanky dosáhneme a naopak.

Různé kukuřičné adaptéry

Pracovní záběr adaptérů pro sklizeň celých rostlin závisí na výkonové řadě řezaček a na jejich konstrukci. Konstrukčně jde o bubnové nebo také rotorové adaptéry, druhou skupinu představují provedení tvořená vkládacími dopravníky různé konstrukce.

Článek Ing. Filipa Javorka vychází v prosincovém Farmáři.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down