14.12.2023 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkonnější a efektivnější sklízecí mlátičky

Kudy se ubírá vývoj u sklízecích mlátiček? Odpovědi na tuto ne zcela jednoduchou otázku nalezl každý návštěvník mezinárodního veletrhu zemědělské techniky Agritechnica 2023 v expozicích světových výrobců. Inovace se ubírají několika směry.

Prezentované sklízecí mlátičky světových výrobců poukazovaly na novinky v oblasti mláticího i separačního ústrojí a zajištění kvality práce. V omezeném počtu strojů stoupl výkon motoru opět nahoru, stejně jako i hodinová průchodnost zrna. Speciální regulační mechanizmy mají dále zvýšit kvalitu výmlatu nejen na rovině, ale především na svažitých pozemcích.

Změny v systémech pohonu

V oblasti pohonných ústrojí se další vývoj ubírá směrem ke zvýšení efektivity a snížení požadavků na volný prostor. Výrobci proto využívají mechanické pohony pomocí hnacích řemenů. Energeticky náročné konstrukční celky, jako jsou mláticí či separační bubny, jsou poháněny pomocí variátoru anebo převodovek s větvením výkonu. Hydrostatický pohon sice dovoluje snadnou reverzaci v případě ucpání, avšak při sklizni porostů s velkým objemem slámy má nižší účinnost.

Novinky v oblasti adaptérů

Zájemcům o sklizňovou techniku zajisté neuniklo, že adaptéry s pásovými dopravníky se dostávají stále více do obliby. A to zvláště ve velkých pracovních záběrech, kde je ale třeba již vyřešit kopírování jinak, než jen snímači pod stolem adaptéru. Proto mohou být tyto adaptéry vybaveny jak flexibilní žací kosou, tak i rámem rozděleným na segmenty, které mohou kopírovat povrch pozemku příčně ke směru jízdy. Dobře fungující kopírování snižuje úroveň znečištění i ztrát zrna. Flexibilní adaptéry s pásovými dopravníky jsou i nadále specialisty na sklizeň plodin, které mají svá zrna blízko nad zemí, jako je například sója, či polehlých porostů.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down