07.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití samojízdných modelů

Intenzivní chovy skotu využívají různé typy míchacích a krmných vozů, které se liší v mnoha parametrech. Mezi základní kritéria patří zejména objem míchací vany a uspořádání základních konstrukčních prvků. Tyto vozy jsou poháněny vznětovými agregáty ve čtyř- nebo šestiválcovém provedení.

Některé speciální míchací krmné vozy určené pro malá hospodářství mohou pracovat také se zážehovými pohonnými jednotkami. Zapomenout nesmíme ani na to, že i do této třídy zemědělské techniky vstupuje v poledních letech tolik skloňovaná elektrifikace. Jednotlivé konstrukční celky pak pohání soustava elektromotorů. Stále ale platí, bez ohledu na konstrukci míchacího vozu, že tato technika vyžaduje kvalifikovanou obsluhu. Na druhou stranu se někteří výrobci soustřeďují na vývoj autonomních modelů s různými systémy navádění a řízení pracovních procesů.

 Různé typy podvozků

Při pohledu na nabídku samojízdných míchacích krmných vozů je zřejmé, že nabízí několik různých konceptů a konfigurací. Většina zástupců pracuje se standardním uspořádáním dvouosého podvozku. Ten může mít řiditelnou přední nápravu a zadní nápravu v pevném provedení. V takovém případě může být zadní náprava opatřena dvoumontáží kol anebo se liší rozměr použitých pneumatik na předních a zadních kolech. Druhou možností je řízení kol obou náprav. Takové uspořádání umožňuje jízdu v několika jízdních režimech. Prvním je řízení kol přední nápravy, následuje řízení kol obou náprav za účelem snížení poloměru otáčení. Třetím režimem je krabí krok, umožňující dosažení stranového pojezdu. Stejně jako u tažených vozů, můžeme i u samojízdných míchacích a krmných vozů pozorovat trend zvětšování objemu míchací vany, na což reagují jejich konstruktéři třínápravovým provedením podvozku.

Více v článku Ing. Filipa Javorka v červnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down