Vzorové zpracování půdy u Hradce

Firma Köckerling, výrobce zemědělských strojů, má již 54letou tradici. Od devadesátých let minulého století se specializuje na výrobu techniky pro mělké zpracování půdy a minimalizaci. Agronomům, mechanizátorům a zejména obsluhám zemědělských strojů byl určen Technologický den s Köckerlingem, který se konal v polovině července na pozemcích Agrodružstva Lhota pod Libčany.

Tato akce se konala zásluhou firmy Agrotech HK ve spolupráci se společnostmi P & L a Köckerling. Praktické ukázky mělkého a středně hlubokého zpracování půdy byly doplněny praktickým školením o možnostech nasazení různých pracovních orgánů a jejich využití. U každého předvedeného modelu pak technolog společnosti Köckerling vysvětlil všem zájemcům správný způsob nastavení jednotlivých pracovních orgánů i celého stroje, včetně mnoha praktických rad, založených na odborných znalostech a mnohaletých zkušenostech.
Zájem vzbudily i nové stroje Köckerling Allrounder a Quadro.

Čtyři plus jeden Firma Agrotech HK připravila pro návštěvníky čtyři stroje na zpracování půdy a jeden secí stroj. Technika nebyla seřízená, po zkušební jízdě se vždy vyhodnotila kvalita práce a poté se jednotlivé pracovní orgány podrobily seřízení. Takto se postupně stroje vyladily do optimálního stavu. Přihlížející se mohli přesvědčit, že někdy i malá úprava s přihlédnutím k daným půdním podmínkám může vést k mnohem lepším výsledkům. To ostatně bylo i cílem této akce.

Podmítače Vario Nejstarší podmítač této značky pro minimalizační technologie je současně i nejprodávanějším modelem. Vario zvládne mělké i hlubší kypření s celoplošným zpracováním půdy jedním přejezdem, jejím urovnáním, utužením a rozvláčením rostlinných zbytků.
Dláta v osmi řadách jsou určena ke zpracování strniště pro následné setí jakýmkoliv secím strojem. Vario najde uplatnění na jaře, v létě i na podzim. Lze jej použít od ošetření strniště přes zapravení hnoje, hlubší podzimní kypření až po jarní předseťovou přípravu. Dláta jsou 10 cm široká a optimální hloubka základního zpracování strniště je těsně pod kořeny, tedy 7 – 12 cm pod povrchem.
Druhým předvedeným strojem byl opět model Vario, tentokrát však s dláty širokými pouze 6 cm. Tak vybavený stroj používáme k hlubšímu kypření od 15cm do 20cm. V těchto hloubkách i tato úzká dláta zabezpečí celoplošné zpracování, na většině našich půd najdou uplatnění spíše při hlubším zpracování půdy nebo při zapravení chlévské mrvy. Ideální jsou pro poslední podzimní operaci před jarním setím.

Nové modely Poslední model klasického čtyřřadého podmítače Quadro je vybaven novými typy slupic a dvojitým STS válcem. Je opět určen pro celoplošné zpracování půdy. Kromě klasické podmítky je schopen jít i do větších hloubek, výjimkou není ani 35 cm a více. Standardní pracovní orgány umožňují klasickou podmítku s celoplošným zpracováním půdy. Povolením jednoho šroubu lze odstranit křídlo, čímž na stroji zůstane dvoudílné dláto, umožňující zahloubení do 28 až 30 cm. To je vhodné pro podzimní hlubší kypření. Komu je i tato hloubka málo, může využít variantu stroje s úzkým, 4 cm širokým dlátem. Podmítač pak nahradí hloubkový kypřič. Poslední možností je náhrada standardního pracovního orgánu jednodílnou šípovou radlicí. Toto řešení zvolí ti, kteří potřebují zpracovat mělce strniště.
Jde opět o celoplošné zpracování půdy s rovným dnem. Nové Quadro má nově zkonstruovaný rám, nové je jištění slupic, převzaté z modelu podmítače Vector. Stroj je vhodný do těžších podmínek, do tvrdších, suchých půd, kde je žádoucí větší přítlak. Další výhodou tohoto stroje je možnost práccovat v těžkých podmínkách se sklopenými křídly, kdy se pracovní záběr sníží na tři metry.
Přejdeme-li od podmítky k předseťové přípravě, je jednoznačným favoritem firmy Köckerling kypřič Allrounder s pracovním záběrem 9 a 12 metrů. Dvanáctimetrový univerzální lehký kypřič Allrounder je určený ke zpracování seťového lůžka při finální jízdě před setím nebo k jednoduché mělké podmítce. Zajistí kvalitní, rychlou a ekonomickou předseťovou přípravu. Pracovní rychlost se stejně jako u ostatních strojů na přípravu půdy pohybuje mezi 10 a 15 km/h. Při tomto záběru není problém udělat za pracovní den i 100 ha. Ideální soupravu tvoří s pásovým traktorem o výkonu 320 až 350 koní. Teleskopická oj umožňuje měnit svojí délku v rozpětí 40 cm, pro méně únosné půdy lze namontovat široké pneumatiky. Stroj je vybaven hydraulicky ovládanou smykovací deskou, slupice jsou v silnějším provedení Herkules. Čtyři řady pracovních orgánů jsou osazeny ve dvou variantách. První jsou šípové radličky o záběru 17 cm. Druhou variantu tvoří úzká otočná dláta s tloušťkou jeden centimetr. Po opotřebení se pouze otočí o 180 ° a jsou opět připravena k práci. Za radličkami jsou nivelátory k urovnání pozemku . Na konci soupravy pak najdeme STS válec a jednořadé zavlačovače. Pokud nerozložíme krajní části kypřiče, můžeme pracovat s devítimetrovým záběrem. Pro příští rok je připraven stroj o záběru 14 metrů.
A jedna zajímavost. Všechny stroje Köckerling určené pro zpracování půdy jsou vybaveny měřičem ujeté vzdálenosti při práci na poli, umístěným na náboji kopírovacího kola, jehož údaj se v tabulce snadno přepočítá na zpracovanou plochu.
Stroje na zpracování půdy doplnil na této zajímavé akci univerzální secí stroj Ultima. Tento stroj je unikátní svým kopírovacím systémem na každé výsevní jednotce. Před každou botkou je kopírovací kolo, které částečně utuží seťové lůžko, takže osivo dopadá do jednotné hloubky na dno seťového lůžka. Nivelátory a zamačkávací válec urovnají pozemek a zabezpečí rychlé a rovnoměrné vzcházení porostů.
Standardním vybavením je plnící šnek osiva, značení kolejových řádků před vzejitím, znamenáky a kontrolní počítač.

Klíčové informace
• Firma Köckerling se od devadesátých let minulého století specializuje na výrobu techniky pro mělké zpracování půdy a minimalizaci.
• Agrotech HK připravila pro návštěvníky čtyři stroje na zpracování půdy a jeden secí stroj.
• Poslední model klasického čtyřřadého podmítače Quadro je vybaven novými typy slupic a dvojitým STS válcem.
• Dvanáctimetrový univerzální lehký kypřič Allrounder již nebude příští rok největší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *