16.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z Kostelce nad Vltavou za zákazníky

Servisní a prodejní středisko společnosti P & L, spol. s r. o., v Kostelci nad Vltavou bylo otevřeno v únoru loňského roku a na jihu Čech tak doplnilo již existující středisko v Kašperských Horách. Významným způsobem se tím zlepšilo pokrytí tohoto regionu jak z pohledu nabídky a prodeje zemědělské techniky, tak také zajišťování profesionálního servisu na všechny značky z portfolia společnosti P & L, spol. s r. o.

Jedním z prvních zákazníků nového střediska je Ing. Stanislav Žák, jednatel společnosti TERRAKO s. r. o., sídlící v Klučenicích – Voltýřově, na dohled od Orlické přehrady. „Naší hlavní činností jsou zemědělské služby se zaměřením na sklizňové práce,“ představuje firmu Ing. Žák a pokračuje: „Mezi naše významné a věrné zákazníky patří pět velkých zemědělských podniků, s nimiž spolupracujeme již téměř třicet let. Zpočátku jsem si myslel, že u sklizně a sklízecích mlátiček zůstanu i v budoucnu, ale přišel požadavek jednoho zákazníka na sklizeň silážní kukuřice, a tak jsme si pořídili také samojízdnou řezačku. No a od toho nebylo daleko k úvaze, že když kukuřici sklízíme, tak bychom ji mohli také sít.“

První byl mechanický

Psal se rok 2011 a Ing. Žák koupil první přesný secí stroj. „Jsem příznivec americké zemědělské techniky, proto také všechny sklízecí mlátičky mají značku John Deere, a vím, že stejně kvalitní se v Americe vyrábějí i secí stroje. A tak se prvním přesným secím strojem v naší firmě stal osmiřádkový mechanický secí stroj Kinze 2000. Stroj byl zánovní, nechtěl jsem nový, protože jsem tehdy netušil, kolik pro něj budeme mít práce,“ vzpomíná.         

Secí stroj následně potvrdil ve službách pověst naprosto bezproblémového stroje, schopného zasít do jakékoliv půdy. „Občas sejeme i na špatných pozemcích a v hůře připravené půdě, ale jako službaři si nemůžeme dovolit nezasít perfektně. Proto si cením kvality secích strojů Kinze, které jsou pro služby ideální. Požadovaného výkonu nedosahujeme vysokou pracovní rychlostí, ta je maximálně 8 km/h, aby secí stroj odvedl stoprocentní práci, ale sejeme nonstop, 24 hodin denně. Na stroji se střídají dvě dvoučlenné posádky,“ vysvětluje filozofii službaře.  

Secí stroj projde ve Voltýřově před každou sezónou kompletní kůrou, je rozebrán, všechny díly zkontrolovány a případně vyměněny. I díky tomu pracoval Kinze 2000 ve službách dlouhých deset let. Když si ho firma v roce 2011 pořídila, nikdo netušil, kolik hektarů celkem zaseje. Bylo jich 7900 a rekordu dosáhl v posledním roce, kdy zasel 878 ha. Drtivou část z těchto hektarů tvořila kukuřice, v malé míře pak také slunečnice a v poslední době i čirok setý na 75 cm po žitě. Poté, co Kinze 2000 ve Voltýřově nahradil nový model, v kopřivách neskončil, zůstal v regionu a seje další hektary u soukromého zemědělce.

Druhý je podtlakový

Na počátku roku 2021 objednal Ing. Žák u společnosti P & L, spol. s r. o., nový stroj a v březnu stál osmiřádkový Kinze 3500 ASD s podtlakovým výsevním ústrojím na nádvoří firmy TERRAKO. O měsíc později mu začala první sezóna, v níž zasel 780 ha.

Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Jihočeského kraje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down