05.12.2023 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čerstvé novinky BEDNAR ze stánku na Agritechnice

Nový stánek společnosti BEDNAR na mezinárodním veletrhu Agritechnika 2023 v Hannoveru poskytl návštěvníkům z celé Evropy moderní zázemí a příjemnou atmosféru, ale také novinky. A to včetně úplných novinek. Mezi nimi je například secí kombinace v rozděleném uspořádání či injektorový aplikátor kapalných hnojiv do půdního profilu.

Secí kombinace řady Katara KN_S  měla na Agritechnice svou premiéru a již brzy ji český výrobce nabídne zákazníkům. Jedná se o kombinaci v rozděleném uspořádání, kdy je secí lišta s rotačními bránami v zadním závěsu a zásobník s osivem v předním závěsu traktoru.

Secí kombinace v rozděleném uspořádání

Vystavená Katara KN 6000S má pracovní záběr šesti metrů a je vhodná pro traktory o výkonu od 280 až do 430 k. Na první pohled je nápadný vysoce robustní rám - zesílená konstrukce přispívá k vysoké odolnosti rámu. Speciální konstrukce krytu rotoru zabraňuje vniknutí nebo zaseknutí kamenů mezi přírubu držáku nožů a rotoru. Tato ochrana proti kamenům  dovoluje pracovat plynule i v kamenitých půdách.

Menší průměr rotoru v kombinaci s vysokým počtem rotorů na jeden metr pracovního záběru zlepšuje drobicí efekt. Obklopení hřídele rotoru třemi ložisky zaručuje minimální vůli a maximální stabilitu rotoru. Výměnu nožů je možné provádět bez nutnosti použití speciálního nářadí, díky přítomnosti rychlovýměnného systému BEDNAR Quick-Change.

Za opěrným válcem je uchycena výsevní lišta. Systém secích botek PSP (paralelogram secích botek) je osvědčené profesionální řešení ze secích strojů BEDNAR Omega OO_L. Tento systém zaručuje rovnoměrné uložení osiva a precizní kopírování terénu. Centrální rozdělovací hlava má možnost pomocí funkce Section Control vypínání poloviny pracovního záběru secí lišty.

Bezeztrátová aplikace hnojiva ke kořenům

Druhou novinku byl injektorový aplikátor kapalných hnojiv do půdního profilu BEDNAR Neveon EE. Tento aplikátor cíleně aplikuje hnojiva (např. dusíkatá) přímo ke kořenům produkčních plodin. Aplikace hnojiva do půdního profilu probíhá vždy, když je aplikační hrot ve vertikální poloze vůči zemi a tedy je v pravém úhlu. Aplikace může být prováděna plošně při meziřádkové rozteči aplikačních kol 25 cm nebo cílená pro širokořádkové plodiny, kdy rostlina je mezi dvěma aplikačními koly.

U širokořádkových rostlin lze nastavit rozteče 45 cm, 50 cm, 60 cm, 70 cm, 75 cm, 76,2 cm a 80 cm. Ekonomickým přínosem je lepší účinnost kapalných dusíkatých hnojiv než pevných a také počáteční náklady jsou v případě kapalné formy hnojiva nižší. Tato technologie snižuje zároveň ekologickou zátěž, neboť díky aplikaci do půdního profilu zabraňuje smyvu.

Aplikátor Neveon EE je ve fázi vývoje a testování. Vyráběn bude v pracovních záběrech 20 m, 15 m a 12 m. Objem nádrže na kapalné hnojivo bude činit 8000 litrů.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down