23.02.2024 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hnojivo přímo do půdy, žádné ztráty dusíku

Od roku 2018 patří firma GMB Güstrower Maschinenbau GmbH k nizozemské společnosti Duport. Po více než pěti letech společného působení se obě společnosti efektivně spojily ve vývoji a výrobě techniky pro aplikaci minerálních hnojiv. Na mezinárodním veletrhu Agritechnica 2023 vystavovaly obě značky ve společné expozici. K vidění byly i aplikátory kapalných hnojiv do půdy značky Duport.

Aplikátor je opatřen koly s kovovými bodci. Prostřednictvím těchto bodců se vstřikuje do půdy do hloubky šesti centimetrů kapalné hnojivo. Každé kolo má dvanáct těchto bodců. Bodce fungují na principu trysky a jsou vybaveny integrovaným ventilem, jenž řídí průtok podle polohy každého bodce (otevřeno až při kolmé poloze bodce k půdě).

Depot těsně pod kořeny

V závislosti na pojezdové rychlosti a zvolené dávce vstřikují tyto bodce kapalné hnojivo pod tlakem 1,5 až 6 barů do půdy, kde se tak vytváří depot hnojiva. Tento depot se nachází těsně pod kořeny mladých rostlin, které pak v průběhu dalšího vývoje dosáhnou k živinám. Živin mohou rostliny čerpat po celou vegetační dobu.

Rozteč mezi jednotlivými místy uložení hnojiva v řádku činí 13 cm, rozteč řádků pak 25 cm (u menších pracovních záběrů je rozteč řádků také variabilně nastavitelná). Injektory Duport jsou vyráběny v širokém rozpětí pracovních záběrů, od jednoho až po dvanáct metrů. Jsou tedy využitelné i například v parcelkových pokusech, anebo i na velkých výměrách orné půdy. O řízení průtoku hnojiva se stará počítač a podle potřeby lze nastavovat dávkování od 150 až do 1200 kilogramů kapalného hnojiva na hektar. Propojení s rychlostním senzorem dovoluje i při proměnlivé pojezdové rychlosti soupravy udržovat dávkování hnojiva na hektar na nastavené úrovni.

Zcela beze ztrát dusíku

Velkou výhodou plnohodnotného zapravení kapalného hnojiva do půdy je to, že nedochází k žádným ztrátám dusíku únikem do atmosféry. Hnojivo je uloženo v půdě jako pevně fixovaný depot, jenž není ani rozkládán půdními bakteriemi. Pro většinu kultur postačuje jen jeden přejezd. A samozřejmě díky aplikátoru není žádný problém přesná aplikace hnojiva těsně k hranici pozemku či vodním tokům.

Aplikátory se vyrábí ve třech základních provedeních: jako nástavby na zemědělské nákladní automobily, dále jako tažené za traktor a jako nesené v zadním tříbodovém závěsu. V ČR nabízí tuto techniku a stroje Güstrower společnost CRS Marketing s.r.o.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down