Aplikátor je opatřen koly s kovovými bodci. Prostřednictvím těchto bodců se vstřikuje do půdy do hloubky šesti centimetrů kapalné hnojivo. Každé kolo má dvanáct těchto bodců. Bodce fungují na principu trysky a jsou vybaveny integrovaným ventilem, jenž řídí průtok podle polohy každého bodce (otevřeno až při kolmé poloze bodce k půdě).
V závislosti na pojezdové rychlosti a zvolené dávce vstřikují tyto bodce kapalné hnojivo pod tlakem 1,5 až 6 barů do půdy, kde se tak vytváří depot hnojiva. Tento depot se nachází těsně pod kořeny mladých rostlin, které pak v průběhu dalšího vývoje dosáhnou k živinám. Živin mohou rostliny čerpat po celou vegetační dobu.
Rozteč mezi jednotlivými místy uložení hnojiva v řádku činí 13 cm, rozteč řádků pak 25 cm (u menších pracovních záběrů je rozteč řádků také variabilně nastavitelná). Injektory Duport jsou vyráběny v širokém rozpětí pracovních záběrů, od jednoho až po dvanáct metrů. Jsou tedy využitelné i například v parcelkových pokusech, anebo i na velkých výměrách orné půdy. O řízení průtoku hnojiva se stará počítač a podle potřeby lze nastavovat dávkování od 150 až do 1200 kilogramů kapalného hnojiva na hektar. Propojení s rychlostním senzorem dovoluje i při proměnlivé pojezdové rychlosti soupravy udržovat dávkování hnojiva na hektar na nastavené úrovni.
Velkou výhodou plnohodnotného zapravení kapalného hnojiva do půdy je to, že nedochází k žádným ztrátám dusíku únikem do atmosféry. Hnojivo je uloženo v půdě jako pevně fixovaný depot, jenž není ani rozkládán půdními bakteriemi. Pro většinu kultur postačuje jen jeden přejezd. A samozřejmě díky aplikátoru není žádný problém přesná aplikace hnojiva těsně k hranici pozemku či vodním tokům.
Aplikátory se vyrábí ve třech základních provedeních: jako nástavby na zemědělské nákladní automobily, dále jako tažené za traktor a jako nesené v zadním tříbodovém závěsu. V ČR nabízí tuto techniku a stroje Güstrower společnost CRS Marketing s.r.o.
Více informací v Mechanizaci zemědělství.*