17.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nosič Nexat fascinuje na Agritechnice

Při pěstování více plodin na stejném poli se pěstuje několik druhů současně. Kombinují se různé rostliny s různou dobou růstu a sklizně. Tato metoda nabízí v rostlinné výrobě různé výhody. Systém rostlinné výroby NEXAT umožňuje technicky a ekonomicky realizovat porosty smíšených kultur a je tak jedním z držitelů ocenění v soutěži DLG Agrifuture Concept veletrhu Agritechnica 2023.

Organizátoři mezinárodního veletrhu Agritechnica 2023 připravili pro návštěvníky jeden velmi poutavý bonus. V hale číslo tři strne mnoho návštěvníků úžasem, když náhle stanou před nosičem Nexat. Je to stroj jak z jiné planety – obrovský, několik desítek metrů široký samojízdný nosič výměnných nástaveb, s kabinou vysunutou do boku na samostatném držáku. Na čtyřech stejně velkých, širokých a otočných pneumatikách Michelin působí Nexat sebejistě.

Od podmítky po sklizeň sám

výměnnými moduly od významných výrobců dokáže Nexat na velkých polích sám zvládnout bezorebné zpracování půdy, setí, ochranu rostlin i sklizeň. Záměna modulů je práce pro jednoho člověka na 10 minut a v budoucnu bude probíhat plně automaticky. Šířky záběru jednotlivých modulů se pohybují od 6 až do 24 metrů.

Tím, že jeden stroj provádí všechny operace na poli po celý rok, může se i pohybovat ve shodných kolejích. Půda mezi těmito stopami již není utužována. S podílem poježděné plochy na celkové výměře pod pět procent pracuje systém Nexat v systému Controlled Traffic Farming.

Nexat jezdí buď s obsluhou, anebo i autonomně. Při pohledu na stroj zezadu je vidět jeden ze dvou šestiválcových motorů Liebherr, každý má výkon 550 k. Motory pracují na sobě vzájemně nezávisle. Pohánějí generátory a pohon pojezdu je elektrický. Pro budoucnost se připravuje ještě pohon vodíkový, s využitím palivových článků.

Vlastní mláticí systém

Na poli se Nexat pohybuje napříč, aby mohl využít svou velkou pracovní šířku. Pro jízdu po silnici se jeho velká kola otočí o 45 stupňů a pojíždí podélně.

Na Agritechnice je vystavený Nexat agregován s odlamovacím adaptérem Geringhoff o obřím záběru 22,5 metrů, tj. pro 30 řádků kukuřice v rozteči 75 cm. Odlomené palice následně zbaví zrna koncept výmlatu Nexat Dual Tangential Axial Flow s vysokou průchodností. A to tak, že přicházející palice se rozdělí do dvou proudů do dvou mláticích ústrojí, a od nich pak jde zrno do společného zásobníku zrna s kapacitou 32 000 litrů. Naplněný zásobník je přeložen na návěs ani ne za minutu! Dále může Nexat pracovat i s adaptérem na obilniny či se slunečnicovým adaptérem.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down