19.02.2024 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový sklápěcí mechanismus pro nesené řádkovače Grimme

Dodnes jsou v mnoha oblastech světa brambory sklízeny strojním vyoráním ze země a následným ručním sběrem. Používají se jednoduché, nesené, dvouřádkové vyorávače s průchozí radlicovou deskou. Očištění se běžně provádí pomocí krátkého sítového pásu a následně umístěnými mechanickými vibračními hráběmi. Stroje se používají ve spojení s traktory o výkonech motoru od cca 40 do 70 k. Následkem rozsypání hlíz tak v praxi dochází k 5 - 20 % ztrátám sklizně, pokud je využíván výše popsaný postup.

Pro letošní rok má společnost Grimme, v rámci Joint Venture s indickým výrobcem Shaktiman, připravený nový nesený řádkovač SGRW 200 se sklápěcím druhým sítovým pásem pro efektivnější sklizeň brambor.

Vyorávka hlíz bez hrud

Dvojřádkový stroj, nesený v tříbodovém montážním rámu, je vybaven rýčovou radlicí běžnou v Evropě, která vyorává pouze seskupení hlíz v řádku a dopravuje proto podstatně méně hlíny do stroje. Především velké, tvrdé hroudy půdy, které se nacházejí především v oblasti brázdy, nejsou nabírány. Hloubkové navádění radlice se provádí pomocí hrůbkových válců, které rozmělňují zpevněnou a slehlou půdu na povrchu hrůbku. Vždy dvě disková krojidla na řádek zajišťují použití bez ucpávání.

Inovace sklápěcího druhého sítového pásu

Novinkou je hydraulický sklápěcí mechanismus druhého sítového pásu, který je přihlášený jako patent. Díky Grimme „SmartFold“ lze přenést těžiště stroje na souvrati, resp. na silnici směrem dopředu. Podstatně snížená potřeba zvedací síly poprvé umožňuje použití nového řádkovače se dvěma sítovými pásy, šetrnými k produktu, v agregaci s kompaktními traktory o výkonu motoru již od 50 k.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down